Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem - BME -- Távközlési és Médiainformatikai Tanszék - TMIT BME - Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszék - TMIT
 
 
| Témakiírások | | | | | IW  
 
 
Önálló labor
Kiírt témák

Kubernetes felhő rendszerek MI-alapú kezelése (AI based management of K8s cloud sytems)

Ipari partner: Ericsson Magyarország

A modern szoftver szolgáltatásokat már natív módon felhőalapú környezetbe (cloud native) tervezik. Jellemző módon a felhő rendszerbe egy konténer alapú disztribúció van telepítve (deployment), emiatt Docker képfájlként (image) történik a terjesztés. Amennyiben a felhő rendszer bonyolultabb kiszolgálást/üzemeltetést nyújt (pl. terheléselosztás, microservices függőségek kezelése, terhelés függő skálázódás, terheléselosztás, stb), akkor a futtatási környezet már egy Docker host helyett egy Kubernetes klaszter lesz. Ebben az esetben a Kubernetes klaszterbe történő telepítés többlet figyelmet igényel, a DevOps elv szerint a telepítési folyamatot meghatározó deklaratív YAML fájlokat szintén a szoftver készítőjének (és nem a Kubernetes klasztert, azaz az infrastruktúrát üzemeltető) kell megírnia. Ugyanakkor az elmúlt néhány évben a mesterséges intelligencia (MI) rohamos térhódításával felmerül a kérdés, hogy ezt a telepítést, valamint az üzemeltetés szempontjából optimalizálást nem-e lehet MI technológiákkal kiváltani. Erre már vannak korai próbálkozások, de tapasztalatok alapján a friss startupok "túlígérik" szolgáltatásaik képességeit. Az önlab téma célja megismerni ("beleásni") a Kubernetes szolgáltatások MI alapú kialakításába, értékelni a meglévő fontosabb startup technológiákat, megpróbálni megérteni és javítani azok várható hiányosságait, alternatív megoldás kísérletezése, valamint új, eddig le nem fedett kérdések feltárása. A munkához három eltérő környezet áll rendelkezésre. - Egyrészt van egy "bare metal" csomópontokból álló, natív Kubernetes klaszter + a kiterjesztése az AWS felhő rendszer nyújtotta K8s szolgáltatása (EKS). - Másrészt a tanszéken, az Ericssonnal közösen van egy 5G hálózat, központi és helyi hálózat (central cloud, edge cloud) is rendelkezik, ebbe telepített Kubernetes klaszterek egységes kezelése. - Harmadrészt egy IoT-specifikus Kubernetes környezetet akarunk kialakítani (rPi4 eszközökön).

Kulcsszavak: fehő, cloud, 5G, 6G, Edge, Kubernetes, konténer
Témavezető: Simon Csaba
Oktatók: Maliosz Markosz, Simon Csaba.
A következő tantárgyakhoz javasolt:
 vitma387 (Önlab, IVIR szakirány)
 vitma415 (Szakdolgozat)
 vitma416 (Szakdolgozat)
 vitma417 (Szakdolgozat, IVIR szakirány)
 vitmal01 (Info, BSc, Önálló laboratórium)
 vitmal04 (Info, BSc, Önálló laboratórium)
 vitmm855 (Info, MSc, Önálló laboratórium 2, Hálózatok és szolgáltatások)
 vitmm861 (Info, MSc, Önálló laboratórium 2, Médiainformatika)
 vitmm905 (Diplomatervezés 1. (Info, Hálózatok és szolgáltatások szakirány))
 vitmm911 (Diplomatervezés 1. (Info, Médiainformatika szakirány))
 vitmml10 (Info, MSc, Önálló laboratórium 1)
 vitmml11 (Info, MSc, Önálló laboratórium 2)
 vitma345 (Vill., BSc. Önálló laboratórium)
 vitma414 (Szakdolgozat)
 vitmal03 (Vill.mérn. BSc Önálló laboratórium)
 vitmm807 (Vill., MSc, Önálló laboratórium 1, Infokommunikációs rendszerek)
 vitmm857 (Vill., MSc, Önálló laboratórium 2, Infokommunikációs rendszerek)
 vitmm907 (Diplomatervezés 1. (Vill. Infokommunikációs rendszerek szakirány))
 vitmml02 (Vill,MSc,Önlab.1, Okos város,Vez.nélküli rendsz. és alk.ok,Multimédia rendsz. és szolg.,Optikai távközlés (VITMML02))
 vitmml03 (Vill,MSc,Önlab.2, Okos város,Vez.nélküli rendsz. és alk.ok,Multimédia rendsz. és szolg.,Optikai távközlés (VITMML03))
QR:    (mi is az?)
 
 katt. a nagyításhoz
 
Kedvencekbe felvesz   Jelentkezés